News

The Miami Valley Conference web site features a number of Home Page stories which can be read below.  In addition, an even larger number of stories can be found by clicking on the "In The News" link above.  These stories come from school web sites, local newspapers, and other media sources.  Keep up-to-date on your local teams and athletes by periodically checking this "In The News" link above.  Also, follow Twitter at SID@KDunnette and Facebook by clicking HERE for immediate sports news.

SPRING STATE CHAMPIONS:  Congratulations to Cincinnati Country Day's doubles team of Shaheel Mitra and Vishaal Nalagatla who won the Division II State Championship!  Read more HERE.  Also, the Indians won the Ohio Tennis Coaches Association (OTCA) State Team Championship on May 30.  Summit Country Day's Mason Moore defended his State title in the 1600 meter run at the OHSAA State Track Meet.

SOFTBALL:  MVC UPDATES:  Congratulations to CHCA (Scarlet) and Seven Hills (Gray) for capturing Conference Divisional titles this spring.  Player of the Year honors went to Cincinnati Country Day's Missy Dieckman-Meyer (Scarlet) and to North College Hill's Abby Wilson (Gray).  Coach of the Year winners were CHCA's Leah Crouch (Scarlet) and Seven Hills' Tom Betts (Gray).  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to Cincinnati Country Day's Missy Dieckman-Meyer, who earned First Team Southwest District All-Metro honors this spring.  New Miami's Samantha Gray and Cincinnati Christian's Shauna McKain received Honorable Mention recognition.  See the complete list HERE.

BASEBALL:  MVC UPDATES:  Congratulations to our Conference Divisional champions, New Miami and St. Bernard (Gray) and CHCA (Scarlet).  Our Players of the Year were Summit Country Day's Eric Terry (Scarlet) and St. Bernard's Chris Beckham (Gray).  Cincinnati Country Day's Cameron Alldred was named Pitcher of the Year.  Coach of the Year honors went to CHCA's Jeff Keith and Cincinnati Country Day's Tim Dunn (Scarlet) and New Miami's Ralph Lunsford and St. Bernard's Ken Harbison (Gray).  OHSAA TOURNAMENT RECAP:  Cincinnati Country Day (#1 seed) beat Ripley, MVCA, Arcanum, and Russia to advance to the Regional Finals against Fort Recovery on May 29.  The Indians lost to finish their season at 25-5.  Summit Country Day downed Roger Bacon, Twin Valley South, CHCA and also played for a Regional title on May 29.  The Silver Knights defeated Waynesville to advance to the State Final Four for the first time since 1996.  Read more HERE.  The Silver Knights opened Final Four action with a 6-4 win over Genoa Area on June 5.  Read more HERE.  The Knights fell 4-2 in the title game to Canton Central Catholic on June 6 to finish the season 19-13 overall.  Read more HERE.   POSTSEASON HONORS:  Summit Country Day's Eric Terry (First Team) and  CHCA's Chase and Cameron Murray and Clark Montessori's Paris Hill (Second Team) earn  Division III All-State honors from the OHSBCA.  Division IV recognition went to Cincinnati Country Day's Cameron Alldred (co-Player of the Year) and Austin Richey who earn First Team honors.  See complete list HERE.

BOYS' TRACK:  MVC UPDATES:  Congratulations to the Cincinnati Country Day Indians for capturing the 2015 Conference Track Championship.  Complete event-by-event results can be found HERE.  Congratulations also to our Runners of the Year, Cincinnati Christian's Andy Spies, Summit Country Day's Mason Moore, and CHCA's Adam Baker.  Coach of the Year honors went to Cincinnati Country Day's Steven ConnerDIVISION II REGIONAL QUALIFIERS:  Congratulations to North College Hill on the squad's sixth place team finish.  The following athletes advanced to the Regional Meet:  Clark Montessori's Ian Turner (100 meters) and North College Hill's Zavontae Chichester (110 hurdles), Kristopher Banks (110 hurdles), Zak Ouadi (high jump), and the 4x100 meter relay.  Complete Division II District Meet results can be found HEREDIVISION III REGIONAL QUALIFIERS:  Congratulations to the 2015 Boys' District Champion, the Cincinnati Country Day Indians.  Summit Country Day finished runner-up and Cincinnati Christian placed third overall.  The following athletes qualified for the Regional Meet:  Cincinnati Christian's Kameron Antwine (100 meters District Champion and 200 meters District Champion), Matthew Floyd (1600 meters), David Higgins (3200 meters), Andrew Spies (110 hurdles District Champion and 300 hurdles District Champion), and the 4x200 meter relay District Champion, and 4x400 and 4x800 meter relays; Cincinnati Country Day's Darryn Jordan (100 meters), Cooper Ebersbach (800 meters District Champion); Conner Wiley (800 meters), Kamal Apatira (110 hurdles), Doug Barnett (300 hurdles), Schuyler Snell (high jump District Champion), Alex Warner (pole vault), Blake Adkins (pole vault), Matt McFarland (long jump), Mantero Moreno-Cheek (shot put and discus), Mitchell Mack (shot put and discus), and the 4x100 meter relay District Champion and 4x800 meter relay; Seven Hills'Josh Weaver (100 and 200 meters), Chase Gardner (800 meters), Matthew Marquardt (1600 meters), Matthew Maring (3200 meters), and the 4x200 meter relay; St. Bernard'sBryce Degaro (400 meters), Arthur McCaster (400 meters), and the 4x400 meter relay; Summit Country Day'sHudson Whiting (400 meters), Tullus Dean (800 meters), Mason Moore (1600 meters District Champion), Scott Kinross (1600 meters), Grady Stuckman (3200 meters District Champion), Stewart Spanbauer (110 and 300 hurdles), Tyler Hannah (high jump and long jump District Champion), Dustin Argo (pole vault), and the 4x200 and 4x400 meter relays and 4x800 meter relay District Champion; and Lockland'sVon Brown (200 meters).  Complete Division III District Meet results can be found HEREREGIONAL MEET RECAP:  Congratulations to Cincinnati Christian on the Cougars' fourth place team finish at the Division III Regional Meet at Troy!  State qualifiers included Summit Country Day's Mason Moore (1600 meters Regional Champion) and the 4x800 meter relay; Cincinnati Christian's Andrew Spies (110 and 300 hurdles), Kameron Antwine (100 meters and 200 meters Regional Champion in both); Cincinnati Country Day's Darryn Jordan (100 meters) and the 4x100 meter relay Regional Champion; and Seven Hills' Josh Weaver (200 meters). Complete Division III Troy Regional Meet results can be found HERE.  The lone MVC Division II State qualifier was Clark Montessori's Ian Turner in the 100 meters.  Complete Division II Dayton Regional Meet results can be found HERESTATE MEET PLACERS:  Cincinnati Christian's Kameron Antwine finished second in the 200 meters and seventh in the 200 meters and Andrew Spies placed fifth in the 300 hurdles.  Cincinnati Country Day's Darryn Jordan finished fifth in the 100 meters.  Complete Division II State Meet results can be found HERE, while Division III results can be found HERE.

GIRLS' TRACK:  MVC UPDATES:  Congratulations to the North College Hill Lady Trojans for winning the Conference Track Championship!  Complete event-by-event results can be found HERE.  Conference Runner of the Year honors went to North College Hill's Jazmin Smith and Coach of the Year accolades went to the Lady Trojans' Feliz SmithDIVISION II REGIONAL QUALIFIERS:  Congratulations to North College Hill for capturing the Division II District title!  The following athletes qualified for the Regional Meet: North College Hill's Jazmin Smith (100 meters District Champion, 200 meters District Champion, and 100 hurdles District Champion), Aniya Jones (400 meters and 800 meters District Champion), Quane'e Wright (100 hurdles), Janae Blalock (long jump), Brooke Dawson (long jump), Taylor Jones (shot put), Annah Leonard (discus), and the 4x100 and 4x400 meter relays; and CHCA's Morgan Bradley (high jump and pole vault).  Complete Division II District Meet results can be found HEREDIVISION III REGIONAL QUALIFIERS:  Congratulations to Summit Country Day who captured the girls' District title, while Cincinnati Country Day placed third overall.  The following athletes advanced to the Regional Meet:  Summit Country Day's Niah Woods (100 and 200 meters and long jump District Champion), Sydni Brooks (200 meters District Champion and 400 meters District Champion), Margo Dailey (1600 meters), Adelaide Tsueda (3200 meters), Jodie Hutchins (300 hurdles District Champion), Brenna Biggs (300 hurdles), Olivia Adams (pole vault District Champion), and the 4x400 meter relay and 4x800 meter relay District Champion; Cincinnati Country Day's Ayanna Kemp (100 meters), Grace Pettengill (800 meters District Champion), Kaitlin Harden (800 meters and high jump), Abbie Bryant (pole vault), Clarissa Conner (pole vault), Moya Ly (300 hurdles), Haven Watson (long jump), and the 4x100 and 4x800 meter relays; Cincinnati Christian's Rachel Doloresco (200 and 400 meters), Allison Higgins (800 meters), Anna Holder (800 meters); and the 4x200 and 4x800 meter relays; and Seven Hills' Alayana Choo (200 meters and long jump) and Alexis Tucker (discus).  Complete Division III District Meet results can be found HEREREGIONAL MEET RECAP:  Congratulations to our lone Division III State Meet qualifier, Summit Country Day's Sydni Brooks in the 400 meters.  Complete Division III Troy Regional Meet results can be found HERE.  Division II qualifiers included North College Hill's Jazmin Smith (100 hurdles Regional Champion, 100 meters, and 200 meters Regional Champion) and the 4x400 meter relay and CHCA's Morgan Bradley in the high jump.  Complete Division II Dayton Regional Meet results can be found HERESTATE MEET PLACERS:  North College Hill's Jazmin Smith finished second in the 100 hurdles, third in the 200 meters, and eighth in the 100 meters in Division II competition.  Complete Division II State Meet results can be found HERE, while Division III results can be found HERE.

BOYS' TENNIS:  MVC UPDATES:  Cincinnati Country Day captured the Conference title.  Player of the Year honors went to Cincinnati Country Day's Asher Hirsch and Coach of the Year accolades went to Seven Hills' Tim DrewOHSAA TOURNAMENT UPDATES:  Congrats to the following Division II District qualifiers:  Cincinnati Country Day's Asher Hirsch and the doubles teams of Shaheel Mitra and Vishaal Nalagatla and Chase Tholke and Leonard Behrans; Seven Hills' doubles teams of Henry Chavez and Jacob Stavsky and Carl Compton and Arjun Dheenan; Summit Country Day's Calvin Spanbauer; and Clark Montessori's Chris Bak.   STATE BOUND:  Congratulations to our Division II State Championship qualifiers:  Cincinnati Country Day's Asher Hirsch (District Champion) and Clark Montessori's Chris Bak advanced in singles play.  In doubles, the Cincinnati Country Day teams of Shaheel Mitra & Vishaal Nalagatla and Chase Tholke & Leonard Behrans also advanced to the May 29-30 State Championships.  Shaheel and Vishaal WON the Division II doubles championship! POSTSEASON HONORS:  Cincinnati Country Day's Asher Hirsch, Shaheel Mitra, and Vishaal Nalagatla were named to the Ohio Tennis Coaches Association (OTCA) All-Ohio squad.  See the complete list HERE.

BOYS' LACROSSE:  The Stingers of Seven Hills won the Conference title in boys' lacrosse.  Seven Hills' Andrew Head and Summit Country Day's Chase Lyle earned Player of the Year honors.  Coach of the Year recognition went to Seven Hills' Nick GreiweOHSLA TOURNAMENT UPDATES:  The boys' Division II OHSLA tournament began May 20 with Summit Country Day downing Turpin.  The Silver Knights then downed Kings and Seven Hills defeated Milford and the two teams will square off against each other on May 27.  The Silver Knights held on for a 7-6 victory and will advance to face Mariemont on Saturday at Kings HS at noon.  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to the following players who earned OHSLA Division II All-Region First Team honors:  Seven Hills' Georgie Fovel, Andrew Head, Stefan Antonsson, Reed Russell, George Karamanoukian, Jackson Callow, and Summit Country Day's Cole Bush, Harry Schertzinger, and Henry Schertzinger.  Second Team recognition went to Summit Country Day's Joseph Delworth, Alex Sigman, Chase Lyle, and Seven Hills' Ike Lanier.  Honorable Mention honors went to CHCA's Joshua Eckert, Kyle Renners; Seven Hills' Leo Fried and Tucker Robinson; and Summit Country Day's Lennox Brooks and Connor Lyle. See the complete list HERE.  The OHSLA All-State First Team selections included Seven Hills' Andrew Head, George Karamanoukian, and Jackson Callow.  Second Team honorees included Seven Hills' Stefan Antonsson and Summit Country Day's Cole Bush; while Third Team selections included Seven Hills' Georgie Fovel and Reed Russell, along with Summit Country Day's Harrison and Henry Schertzinger.    See the complete All-State selections HERE.

GIRLS' LACROSSE:  Congratulations to Summit Country Day for winning the Conference championship.  Player of the Year honors went to Sydney Beckmeyer and Coach of the Year recognition went to Seven Hills' Alex ThurnerOSLA TOURNAMENT UPDATES: Tournament action continues this week for Summit Country Day.  The Lady Knights defeated Seton to advance to the Regional Finals for the second consecutive year.  The Lady Knights then faced defending state champion Worthington Kilbourne on May 21, only to win 11-10 and advance to the State Final Four!  The Lady Knights fell to Chagrin Falls on May 29 to finish their great season one win away from playing for a State title!  Read more HEREPOSTSEASON HONORS:  The following athletes earned OSLCA All-Region honors:  Cincinnati Country Day's Grace Krammer and Jane Brooks; CHCA's Claire Drosos; Seven Hills' Maggie Gosiger and Claire Stewart; and Summit Country Day's Sydney Beckmeyer, Katie Byrne, Annie Rose, and Khakie Nies.  Congratulations to Summit Country Day's Sydney Beckmeyer who was named First Team All-State by the OSLCA!

SPANBAUER WINS STATE DIVING TITLE!

Summit Country Day's Stewart Spanbauer becomes the MVC's first State Champion from the winter sports season!  Stewart won the Division II State Diving Championship on February 25.  Stewart joined teammates Mitch Reinhard and Emma Hellman as State qualifiers following superb performances at the District Meet.  Emma placed eighth and Mitch finished seventeenth.  Complete Division II State Diving results can be found HERE.  Read the Enquirer article HERE.

SEVEN HILLS CAPTURES STATE SWIM CROWN

The Seven Hills Stingers captured the Division II Boys' State Swimming Championship on February 27.  The Stingers won the State Championship in the 200 medley relay (Matthew Marquardt, Henry Marquardt, Sean Gray, and Pearce Kieser) and the 400 freestyle relay (Matthew, Sean, Pearce, and Tim Hagemeister).  Matthew also finished second in both the 100 butterfly and 100 backstroke.  Pearce also added a runner-up finish in the 100 breaststroke.  Read more HERE.

CCD'S WOODEN WINS PAIR OF STATE SWIM TITLES

The Lady Indians' Allie Wooden won both the 100 and 200 freestyle events at the State Swimming Championships on February 27.  The senior set the State Meet record in the 200 yard freestyle with a superb time of 1:46.96.  Ironically, she broke her own record she set during the prelims the day before!  Read more HERE.

MVC FIRST TEAM RECOGNITION EVENT:  The winter recognition event was held March 8 at Cincinnati Country Day, honoring First Team athletes, Conference team champions, Players and Coaches of the Year, James Wright Coaching Excellence Award winners, and Dick Snyder Sportsmanship Award winners.  For a program from the celebration, click HERE.

GIRLS' BASKETBALL:  Congratulations to Summit Country Day (Scarlet Division) and St. Bernard and Clark Montessori (Gray Division) for capturing MVC Championships this winter.  Players of the Year were North College Hill's Victoria Morris and St. Bernard's Ashley Baker, while Coaches of the Year were Summit Country Day's Beth Simmons and Clark Montessori's Lauren Gentene, pictured below.

 

SUMMIT'S HISTORIC POSTSEASON RUN:  Summit Country Day defeated Roger Bacon, Finneytown, Purcell Marian, Greeneview, and Liberty Union to advance to the Elite 8 where they faced Versailles at Springfield HS on March 14.  The Lady Knights fell 41-24 to finish their spectacular season at 27-1 and one game short of a trip to the State Final Four.  Read more HERE.  Congratulations to Coach Beth Simmons and her squad!  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to Summit Country Day's Ravin Alexander and Beth Simmons, pictured below, who were named AP Division III All-District Player and Coach of the Year!

Summit's Malauna Campbell was also named to the First Team.  Other DIII All-District recipients included North College Hill's Victoria Morris (Second Team), CHCA's Naomi Grandison (Third Team), Cincinnati Christian's Hannah Edwards (Special Mention), and Summit's Kiley Barnard (Special Mention).  Division IV recipients included Seven Hills' Maggie Gosiger (Third Team).  AP All-Ohio honors were announced March 17 and included Summit Country Day's Beth Simmons (Coach of the Year), Ravin Alexander (First Team), Malauna Campbell (Second Team), and North College Hill's Victoria Morris (Honorable Mention).  Congratulations!

BOYS' BASKETBALL: Congratulations to this winter's Conference champions - Clark Montessori (Scarlet) and Cincinnati Country Day and Cincinnati Christian (Gray).  Players of the Year were Cincinnati Country Day's Cameron Alldred and Clark Montessori's Kevin Lewis, while Coaches of the Year honors went to Cincinnati Country Day's Greg Ross, pictured below, and Clark Montessori's Darnell Parker.

 

STILL ALIVE:  CHCA beat Mariemont, Madeira, and Clark Montessori to advance to the District Finals vs. Chaminade Julienne at UD on March 10 at TBA.  POSTSEASON HONORS:  Congratulations to the following players who were named to the AP Division III All-District basketball squad:  CHCA's Prince Sammons (Second Team) and Will Drosos (Special Mention), along with Clark Montessori's Kevin Lewis (Third Team) and Torraye Shattuck (Honorable Mention).  Division IV recipients included Cincinnati Country Day's Cameron Alldred (Second Team) and Schuyler Snell (Special Mention) and Cincinnati Christian's Terence Hubbard (Third Team).

WRESTLING:   Congratulations to North College Hill for winning the Conference title, the Trojans' eighth consecutive MVC Championship!  Wrestler of the Year accolades went to Summit Country Day's Joshua Campbell, and Coach of the Year honors went to North College Hill's Tim SiesSTILL ALIVE:  Summit Country Day's Joshua Campbell (145) and Davionne Laney (220) were Sectional Champions and have advanced to Districts.  The following wrestlers have also advanced to Districts:  North College Hills' Willie Byrd, Mekhi Jones, Dakota Whaley, and Summit Country Day's Jesse Campbell, and Logan Faucett.  Complete Sectional results can be found HERE.  Although no wrestlers advanced to the State Championships, complete District results can be found HERE.

GIRLS' SWIMMING AND DIVING:  Congratulations to Cincinnati Country Day for capturing the MVC title.  Complete District results can be found HERE.  Swimmer of the Year honors went to Cincinnati Country Day's Allie Wooden, and Coach of the Year recognition went to Summit Country Day's Susan MaxwellSTATE UPDATES:  Congratulations to Summit Country Day's Emma Hellman who has advanced to the State Diving Meet in Canton on February 25!  Emma finished eighth overall at State.  Congratulations!  State Meet performances were highlighted by Cincinnati Country Day's Allie Wooden who was State Champion in both the 200 Freestyle and the 100 Freestyle.  Other MVC performances included  Jenna Macrae (qualified in both the 200 Freestyle and the 100 Butterfly, but was disqualified in both races); The Lady Indians' 200 Freestyle Relay and 400 Freestyle Relay team of Allie Wooden, Jenna Macrae, Celia Macrae, and Holly Jacobs placed eighth in both events; Seven Hills' Lucy Callard (seventh in the 100 Butterfly and fourth in the 500 Freestyle); and Cincinnati Christian's Payton Keiner (fourth in both the 200 IM and the 100 backstroke).  Results of the DII State Swim Meet can be found HERE.

BOYS' SWIMMING AND DIVING:  Congratulations to Seven Hills for capturing the MVC Championship, as well as the Division II District title.  Complete District results can be found HERE.  Conference awards went to Seven Hills' Pearce Kieser and Tim Hagemeister (Swimmers of the Year), while Coach of the Year honors went to the Stingers' Allie HengesSTATE UPDATES:  Congratulations to Summit Country Day's Stewart Spanbauer and Mitch Reinhard for advancing to the State Diving Meet in Canton on February 25!  Stewart won the State Championship, while Mitch finished 17th!  Seven Hills captured the State Championship and the Stingers' 200 Medley Relay team of Matthew Marquardt, Henry Marquardt, Pearce Kieser, and Sean Gray and the 400 Freestyle Relay team of Matthew Marquardt, Sean Gray, Pearce Kieser, and Tim Hagemeister were State Champions!  Other Seven Hills' performances included Seven Hills' Matthew Marquardt (second in the 100 Backstroke and the 100 butterfly); Tigar Cyr (eighteenth in the 200 Freestyle), Tim Hagemeister (disqualified in the 200 IM and fourth in the 500 Freestyle), Nicholas Purple (fifteenth in the 200 IM), Tindar Cyr (thirteenth in the 200 IM and eighth in the 100 Breaststroke), Pearce Kieser (fifth in the 100 Freestyle and second in the 100 Breaststroke), Sean Gray (fifteenth in the 100 Freestyle), Jason Guo (twenty-third in the 100 Backstroke), Henry Marquardt (thirteenth in the 200 Freestyle and nineteenth in the 500 Freestyle), and the Stingers' 200 Freestyle Relay team of Sean Gray, Tigar Cyr, Tim Hagemeister, and Henry Marquardt finished sixth.  Other MVC performances included Cincinnati Country Day's Malcolm Doepke (twenty-third in the 200 Freestyle and eleventh in the 500 Freestyle), Alexander Maier (twenty-third in the 50 Freestyle), and the Indians' 200 Freestyle Relay team of Alexander Maier, Taylor Maier, Charlie Sachs, and George Crowley finished eighteenth and the 400 Freestyle Relay team of Alexander Maier, Taylor Maier, Charlie Sachs, and Malcolm Doepke finished twenty-first; and Summit Country Day's Garrison Herfel (seventeenth in the 200 Freestyle and the 100 Freestyle).  Complete DII Swim Meet results can be found HERE.

BOYS' BOWLING:  Congratulations to Seven Hills, your 2015 MVC Champions!  Bowler of the Year accolades went to Seven Hills' Corey Wilson, while the Stingers' Robin Wilson earned Coach of the Year recognition.  POSTSEASON UPDATES:  Cincinnati Christian and Summit Country Day advanced to Districts, along with individual qualifiers Corey Wilson and Jake Moses from Seven Hills.  Complete Sectional results can be found HERE and District results HERE.

GIRLS' BOWLING:  POSTSEASON UPDATES:  Cincinnati Christian and Seven Hills have advanced to Districts, as well as individual qualifier Lillian Chow from Summit Country Day.  Complete Sectional results can be found HERE.  Seven Hills' Audrey Wilson placed twelfth at the February 26 District competition and advanced to State, where she finished 59th!  Complete District results can be found HERE.

GYMNASTICS:   In this winter's City Championships, held on February 22 at Cincinnati Country Day, the host Lady Indians finished sixth in the team competition.  Seven Hills placed eighth, with Katie Corbett earning the top MVC's top spot in the individual all-around competition at 17th.

CHEERLEADING:  The following cheerleaders were honored as All-League cheerleaders at the March 8 MVC First Team Recognition ceremony held at Cincinnati Country Day:  Jordan Holt (Cincinnati Christian), Ally Wallace (CHCA), Alexus Davis (Clark Montessori), Kyndall Mason (Lockland), Morgan Rogers (New Miami), Jazsmin Vaughn (North College Hill), Corie Kirkwood (Seven Hills), Anyssa Cooper-Rowe (St. Bernard-Elmwood Place), and Sara Bassantz (Summit Country Day).

Cincinnati Country Day's Kacie Bradfish has become the first fall athlete to advance to State competition!  She competed in the girls' golf championships on October 10-11.  The Seven Hills' men's golf team also advanced to State, as did Cincinnati Christian's Brady Roberts. The doubles team of Lauren Saggar and Nicole Tiao from Seven Hills has advanced to the State Tennis Tournament.  In boys' cross country, Summit Country Day won the Regional title and advanced to the State Meet.  Both Summit Country Day boys' and girls' soccer teams advanced to the State Final Four by winning Regional titles.   Finally, the CHCA Eagles' football squad advanced to the State Final Four by downing West Jefferson 31-23 to win the Regional title!  For more postseason results, read below:

GIRLS' GOLF:  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  CHCA advanced to District competition by finishing second in the Division II Sectional tournament on September 22.  Morgan Bowen earned Medalist honors with an 81 at Hamilton Elks.  Other team members include Anna Faimon, Clarissa Jacobs, Emily Medosch, and Drew Taylor.  Cincinnati Country Day's Kacie Bradfish also advanced to Districts.  Kacie finished as District runner-up and advanced to the State championships, where she placed eighth overall!  Congratulations, Kacie!

BOYS' GOLF:  MVC UPDATES: CHCA won the Conference title with Seven Hills finishing as runner-up.  CHCA's Sean Eslick captured Medalist honors at the MVC Championships.  He was also named Player of the Year and the Eagles' Mark Kadnar earned Coach of the Year honors.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Sean Eslick and CHCA teammate Connor Olson advanced to the DII District competition held October 2 at Weatherwax Golf Course.  In DIII Sectional action, Seven Hills (Brian Goertemoeller, Jack Lane, Ben King, Daniel Grass, and Bennett Smith) won the Sectional title and advanced to Districts, while Summit Country Day (Alec Petrie, Mark Peterson, Nathan Melson, Simon Myers, and Max Mosbacher) and Cincinnati Country Day (Taylor Maier, Alexander Maier, John Pettengill, Thomas Mactaggart, and Hunter Folan) also advanced.  Cincinnati Christian's Brady Roberts and Owen Hallbach advanced as individuals.  DIII Districts were held at Weatherwax on October 2.  Seven Hills placed second at Districts and advanced to the State Tournament, as did Brady Roberts.  The Stingers placed tenth as a team, while Brady placed 14th overall!  Congratulations to our golfers on a great season!

BOYS' CROSS COUNTRY:  MVC UPDATES:  The Conference Meet was held October 8 at Voice of America Park, with Summit Country Day reigning as Conference champions.  The Silver Knights' Mason Moore was individual champion and earned Runner of the Year honors.  Summit Country Day's Kurtis Smith earned Coach of the Year recognition..  This was the Silver Knights' sixth straight title.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Congratulations to Clark Montessori, who advanced to the Regional Meet as a team after finishing runner-up at the Division II District Meet.  The Cougars were led by Craig Kaiser, who finished as District runner-up.  Complete DII District results can be found HERE and HERE.  In Division III action, Summit Country Day won the District title and advanced as a team to Regionals.  Mason Moore won the District title, with Silver Knight teammates John Murdock, Will Mackey, and Grady Stuckman finishing second, third, and fifth respectively.  Individual Regional qualifiers included Seven Hills' Matt Maring and Chase Gardner, along with Cincinnati Christian's David Higgins.  Complete DIII District results can be found HERE.  At the Regional Meet, Summit Country Day ran away with the team title, with Mason Moore finishing as Regional champion, just seconds ahead of John Murdock.  Complete DII Regional results can be found HERE.  Complete DIII Regional results can be found HERE.  The Silver Knights finished as State Runner-Up behind the strength of John Murdock, who finished fourth overall, and Mason Moore, who placed sixth!  Complete Division III State results can be found HERE.  

GIRLS' CROSS COUNTRY:  MVC UPDATES:  The Conference Meet was held October 8 at Voice of America Park.  Summit Country Day won the Conference title for the sixth consecutive year.  CHCA's Rachel Haslem was individual champion and Conference Runner of the Year.  Summit Country Day's Kurtis Smith was named Coach of the Year.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Congratulations to CHCA's Rachel Haslem and Clark Montessori's Lily Marrero and Ellie Jose, who advanced to the DII Regional Meet.  Complete Division II District results can be found HERE and HERE.  In Division III District action, Summit Country Day advanced to the Regional Meet by winning the Sectional title.  Cincinnati Country Day's Grace Pettengill also advanced by finishing as District runner-up.  Complete DIII District results can be found HERE.  Complete DII Regional results can be found HERE.  Complete DIII Regional results can be found HERE.

BOYS' SOCCER:  MVC UPDATES:  Congratulations to our 2014 MVC champions from Seven Hills!  Conference Player of the Year honors went to Seven Hills' Max Pochobradsky, while the Stingers' Terry Nicholl was named Coach of the Year.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Three MVC squads captured Sectional and District championships - Cincinnati Country Day, Summit Country Day, and Seven Hills!  In Regional semi-final action, Cincinnati Country Day and Summit Country Day faced each other, with the Silver Knights winning 3-2 to move to the Regional finals.  Seven Hills downed Mariemont 3-0 to join Summit Country Day in the Regional finals!  The Silver Knights defeated the Stingers 4-3 in that Regional final match to advance to the State Final Four!  The Silver Knights will play Grandview Heights on Wednesday at 7 pm at West Carrollton.  Ohio Scholastic Soccer Coaches' Association (OSSCA) All-State honors went to Seven Hills' Max Pochobradksy (First Team and Player of the Year), Cincinnati Country Day's Will Cohen (First Team) and Nate Gibson, and Summit Country Day's Austin Smythe (Second Team).  The Indian's Greg Hirschauer earned Parochial/Private School Coach of the Year recognition.  The complete list can be found HERE.

GIRLS' SOCCER:   MVC UPDATES:  Congratulations to Cincinnati Country Day for winning the MVC title and to the Lady Indians' Theresa Hirschauer for earning Coach of the Year honors and to the Lady Indians' Brianna Maggard for being named Player of the Year.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Cincinnati Country Day and Summit Country Day each won Sectional and District championships.  Both squads then won their Regional semi-final match-ups.  The Lady Indians' victory was head coach Theresa Hirschauer's 300th career coaching victory.  Great milestone for an even greater person!  In the Regional Finals, the Lady Silver Knights downed Cincinnati Country Day 4-2 to advance to the State Final Four.  Summit fell to Badin 3-1 in the State semi-finals to finish the season with a remarkable 17-2-4 record!  Ohio Scholastic Soccer Coaches' Association (OSSCA) All-Ohio honors went to Cincinnati Country Day's Olivia Brown (First Team) and Brianna Maggard (Second Team), as well as Summit Country Day's Emily Wiser (Second Team).  CHCA's coach Abby Schumacher earned the Sportsmanship, Ethics, and Integrity Award.  The complete list can be found HERE.

GIRLS' TENNIS:  MVC UPDATES:  Seven Hills won the Conference title in girls' tennis.  Coach of the Year honors went to the Lady Stingers' Tim Drew, while Player of the Year recognition went to Seven Hills' Laney Saggar POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Seven Hills' Laney Saggar and Natalie Choo have advanced to Districts from the Mason Sectional, as has the doubles teams of Lauren Saggar and Nicole Tiao (Seven Hills) and Sara Bissantz and Haley Bosse (Summit Country Day).  In the Cincinnati Sectional, CHCA's Emily Kabalin (District Champion) and Brooke Kelley and Cincinnati Country Day's Mackenzie Patterson have advanced to Districts, as well as the doubles teams of Mady Shank and Ella Hipsley (CHCA), Marissa Cornist and Moriah Boyd (Cincinnati Country Day), and Olivia Schwan and Abby Wiseman (CHCA).  Seven Hills' Lauren Saggar and Nicole Tiao represented the MVC at the State Tennis Tournament, finishing tied for fifth overall!  In addition, Lauren and Nicole earned All-State honors from the Ohio Tennis Coaches Association.  See complete list HERE.

VOLLEYBALL:  MVC UPDATES:  New Miami won the Gray Division title (pictured below), while CHCA and Cincinnati Christian were co-champions in the Scarlet Division.  Players of the Year went to New Miami's Alicia Jenkins (Gray Division) and CHCA's Rachel Wichmann (Scarlet Division), while Coach of the Year recognition went to New Miami's Amanda Mayer (Gray Division) and Cincinnati Christian's Sally Cox and CHCA's Mariah Burton (Scarlet Division).

FOOTBALL:   MVC UPDATES:  Congratulations to Cincinnati Country Day and CHCA who earned co-Championships with perfect 10-0 regular season records.  Players of the Year were CHCA's Johnny Noyen (Offensive) and North College Hill's Kiowa Whaley (Defensive), while CHCA's Eric Taylor earned Coach of the Year honors.  POSTSEASON UPDATES/HONORS:  Three MVC squads earned OHSAA playoff berths this fall - CHCA (Division V) and Summit Country Day and Cincinnati Country Day (Division VI).  Summit Country Day and Cincinnati Country Day both fell in opening round games.  CHCA, however, downed Waynesville in opening round play 24-22 and Greenview in second round action 28-14 to reach the Regional Finals!  The Eagles held on to down West Jefferson 31-23 and win the Regional title. Read more HERE.

CHCA fell one game short of the State Championship contest, falling to Coldwater 34-3 in the State semis on November 29.  Read more HERE.  The AP All-District squad was announced in mid-November and a number of MVC athletes were selected.  Division V First Team honors went to CHCA's Cam Murray, Jacob Halter, Johnny Noyen, and Prince Sammons, who was named Defensive Player of the Year.  Second Team recognition went to CHCA's Josh Eckert and Jonah James, along with Clark Montessori's Damian Blythe.  Special Mention honors went to Clark Montessori's Xavier Ferguson and Micah Blythe. Division VI First Team selections included Cincinnati Country Day's Darryn Jordan, Sean O'Brien, Will Koustmer, and Summit Country Day's Davionne Laney and CJ Suggs.  Second Team recipients included Cincinnati Country Day's Mantero Moreno-Cheek, Mitchell Mack, Summit Country Day's Brooks Taylor, Tyler Hannah, and Dayton Christian's Blake Isaacs.  Special Mention recognition went to Dayton Christian's Tywon Bery and Bradley Morris, along with Summit Country Day's Kevin Kroencke and Max McGrath.  Division VII selections were all New Miami, as Jimmy York, Blake Hensley, AJ Kellum, and Kyle Kellum earned Special Mention honors.  Congratulations!  See the complete list HERE.  AP Division V All-Ohio selections included CHCA's Prince Sammons and Cam Murray (First Team), along with the Eagles' Jacob Halter and Johnny Noyen (Special Mention).  Congratulations to Prince, who was named co-Defensive Player of the Year!  See the complete DV list HERE.  Division VI selections included Summit Country Day's Davionne Laney and CJ Suggs (Third Team), as well as Cincinnati Country Day's Darryn Jordan, Sean O'Brien, and Will Koustmer (Special Mention).  See the complete DVI list HERE.

Seven Hills' Brian Goertemoeller was among this week's finalists for JJ Huddle's golf Player of the Week, announced August 18.  Congratulations!

Summit Country Day's Kathryn Adams was among the finalists for JJ Huddle's girls' tennis Player of the Week, announced April 25.

WCPO and Tri State Football's Player of the Week nominees for week one of the football season included CHCA's Johnny Noyen.

Cincinnati Country Day's Kacie Bradfish was among the finalists for JJHuddle's girls' golf Player of the Week, announced September 1.

Summit Country Day's Austin Smythe was among the finalists for the LaRosa's MVP award, announced September 5.

CHCA's Johnny Hoyen was a finalist for JJ Huddle's football Player of the Week, announced September 8.

CHCA's Morgan Bowen was the winner of JJ Huddle's girls' golf Player of the Week honor, announced September 13.

Cincinnati Country Day's Mackenzie Patterson was a finalist for the JJ Huddle girls' tennis Player of the Week, announced September 15.

CHCA's Sean Eslick was in contention for JJ Huddle's boys' golf Player of the Week honor, announced September 22. 

Cincinnati Country Day's Kacie Bradfish was among the finalists for the LaRosa's MVP of the Week award, announced September 25.

CHCA's Morgan Bowen was among the finalists for the JJ Huddle girls' golf Player of the Week award, announced September 29.

North College Hill's Bennie Lovette was among the finalists for the Beacon Orthopedics Primetime Performer of the Week, announced October 3. 

CHCA's Emily Kabalin was a finalist for JJ Huddle's girls' tennis Player of the Week, announced October 6.

Summit Country Day's John Murdock was among the finalists for JJ Huddle's boys' cross country Player of the Week award, announced October 6.

North College Hill's JuJuan Linzy was in contention for the Tri-State Football Beacon Orthopedics Player of the Week award, announced October 13.

Clark Montessori's Jacklyn Watson was a finalist for the JJ Huddle girls' soccer Player of the Week award, announced October 13.

Cincinnati Country Day's Nathan Gibson was among this week's finalists for the LaRosa's MVP of the Week, announced October 14.

North College Hills' JuJuan Linzy was (again) a finalist for the Tri-State Football Player of the Week award, announced October 20.

Summit Country Day's Xavier Johnson was a finalist for the Blitz 5 Beacon Orthopaedics Primetime Performer award, announced October 24.

Summit Country Day's Mason Moore was a finalist for the JJ Huddle Boys' Cross Country Player of the Week award, announced October 27. 

New Miami's Jimmy York was a finalist for the Ohio National Guard Football Player of the Week award, announced October 28. 

CHCA's Rachel Wichmann was among the finalists for the LaRosa's MVP of the Week award, announced December 2.

Seven Hills' Lucy Callard was a finalist for the JJ Huddle Girls' Swimmer of the Week award, announced January 13. 

Cincinnati Christian's Josh Oates was in the running for the January 19 Blitz 5 Primetime Performer of the Week award.

Cincinnati Country Day's Allie Wooden was a finalist for the JJ Huddle Girls' Swimmer of the Week award, announced January 20.

St. Bernard's Ronnie Jones was a finalist for the Beacon Orthopaedics Primetime Performer of the Week award, announced January 23.

Seven Hills' Pierce Kieser was among the finalists for the LaRosa's MVP of the Week award, announced February 9.

Cincinnati Country Day's Holly Jacobs was a finalist for the JJ Huddle Girls' Swimmer of the Week award, announced February 10.

Both Summit Country Day's Stewart Spanbauer and Seven Hills' Matthew Marquardt were finalists for the JJ Huddle Boys' Swimmer of the Week award, announced February 17.

Seven Hills' Audrey Wilson WON the JJ Huddle Girls' Bowler of the Week award, announced March 2. 

Summit Country Day's Matt Currie was in contention for the JJ Huddle Boys' Bowler of the Week award, announced February 24. 

Both Clark Montessori's Marihelen Gallagher and Cincinnati Country Day's Allie Wooden were finalists for the JJ Huddle Girls' Swimmer of the Week award, announced February 24.  Congratulations Marihelen who won the award!

Cincinnati Country Day's Kaitlin Harden and Sean O'Brien are Blitz 5 McDonald's Student-Athletes of the Week, announced February 28.  Read and watch video HERE.

Cincinnati Country Day's Allie Wooden was a finalist for the JJ Huddle Girls' Swimmer of the Week award, announced March 3. 

Cincinnati Country Day's Cameron Alldred was a finalist for the LaRosa's MVP of the Week award, announced March 16.

St. Bernard's Ashley Baker was a finalist for the LaRosa's MVP of the Week award, announced March 23.

Cincinnati Country Day's Asher Hirsch was a finalist for the LaRosa's MVP of the Week award, announced March 31.

Seven Hills' Claire Stewart was a finalist for the JJ Huddle Girls' Lacrosse Player of the Week award, announced April 14.

Summit Country Day's Harrison Schertsinger was a finalist for the JJ Huddle Boys' Lacrosse Player of the Week award, announced April 14.

Seven Hills' Andrew Head WON the JJ Huddle Boys' Lacrosse Player of the Week award, announced April 27. 

Seven Hills' Georgie Fovel was a finalist for the JJ Huddle Boys' Lacrosse Player of the Week award, announced April 28.

CHCA's Tommy Yates was a finalist for the JJ Huddle Baseball Player of the Week award, announced April 28.

Cincinnati Country Day's Missy Dieckman-Meyer was a finalist for the JJ Huddle Softball Player of the Week award, announced April 28. 

Cincinnati Country Day's Kevin Yu was a finalist for the JJ Huddle Boys' Tennis Player of the Week award, announced April 28.

Clark Montessori's Michael Rowe WON the JJ Huddle Baseball Player of the Week award, announced May 11. 

Cincinnati Country Day's Asher Hirsch was a finalist for the JJ Huddle Boys' Tennis Player of the Week award, announced May 5.

North College Hill's Jazmin Smith was a finalist for the LaRosa's MVP of the Week award, announced May 11.

Seven Hills' Maggie Gosiger was a finalist for the JJ Huddle Girls' Lacrosse Player of the Week award, announced May 13.

Seven Hills' Georgie Fovel was a finalist for the JJ Huddle Boys' Lacrosse Player of the Week award, announced May 13.

Cincinnati Country Day's Cam Alldred was a finalist for the JJ Huddle Baseball Player of the Week award, announced May 26.

North College Hill's Jazmin Smith was a finalist for the JJ Huddle Girls' Track Athlete of the Week award, announced May 26.

Cincinnati Country Day's Asher Hirsch was a finalist for the JJ Huddle Boys' Tennis Player of the Week award, announced May 26.

Summit Country Day's Mason Moore WON the LaRosa's MVP of the Week award, announced May 26. Read more HERE.

Summit Country Day's Connor McMurry was a finalist for the JJ Huddle Baseball Player of the Week award, announced June 9.

Cincinnati Country Day's Cameron Alldred is a finalist for the JJ Huddle Spring Athlete of the Year award, announced June 11. Vote HERE.

View Older News Articles in the News Archive